szklanymokiem

szklanymokiem

niedziela, 5 czerwca 2011

Drewniak a'la Erneman Globus Studio 24x24

Od pewnego czasu kolekcja moich aparatów powiększa się dużo wolniej niż na początku. Zdecydowałem, że będę zatrzymywał aparaty tylko bardzo rzadkie, o dużej wartości kolekcjonerskiej, bądź też o wyjątkowych właściwościach użytkowych.
Dość przypadkowo wszedłem właśnie w posiadanie bardzo ciekawego, drewnianego aparatu studyjnego. Aparat w formacie 24x24cm do złudzenia przypomina fantastyczne niemieckie kamery Ernemann Globus Studio, produkowane na początku XXw. Wszystkie elementy są prawie identyczne. jak na schematach "Globusów", które posiadam. Na statywie, z tyłu aparatu znajduje się jednak tabliczka znamionowa zdradzająca, że miejscem pochodzenia aparatu nie są Niemcy, a któraś z byłych Republik Radzieckich. Aparat został zbudowany prawdopodobnie w okolicach lat 40-50tych XXw., właśnie na bazie któregoś z Ernemannów Globus Studio.Kamera oznaczona jest niskim numerem (16). Sądzę, że do dnia dzisiejszego mogło przetrwać bardzo niewiele egzemplarzy tego aparatu, co sprawia, że jest to prawdziwy unikat.W komplecie z aparatem otrzymałem zabudowanego w migawce fantastycznego Industara 300mm oraz komplet kaset 24x24 oraz 13x18cm.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć mojego nowego "maleństwa":

24x24cm wooden studio camera - unique Ernemann Globus Studio copy

24x24cm wooden studio camera - unique Ernemann Globus Studio copy

24x24cm wooden studio camera - unique Ernemann Globus Studio copy

24x24cm wooden studio camera - unique Ernemann Globus Studio copy

W najbliższą środę aparat trafia do warsztatu, gdzie zostanie całkowicie rozebrany i poddany kompletnej renowacji (zostanie m.in. położona nowa politura). Myślę, że za kilka miesięcy kamera całkowicie odzyska swój pierwotny blask i znowu będzie gotowa do użytku.

5 komentarzy:

 1. maszyna tortur :) bedziesz przycinal negatywy jakies czy tez jakos inaczej wykorzystasz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Aparat będzie używany raczej do kolodionu. Od biedy można używać negatywów 8x10'' czy 13x18 przy wykorzystaniu odpowiednich redukcji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda świetnie! Skąd bierzesz takie rarytasy (jeśli można zapytać ;)?

  OdpowiedzUsuń
 4. Adam ... różnie to bywa ... ten aparat kupiłem po prostu na allegro:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super blog. Właśnie przebrnąłem przez całość. Masz lekkość pióra i bardzo dobrze się czyta.

  Chciałbym Ci zadać pytanie czy miałeś do czynienia z Rolleiflex T z Tessarem 75/3,5? Ostatnio takowy zakupiłem, prezentuje się ślicznie i właśnie czekam na pierwsze klatki z labu. Ale zanim je otrzymam napisz proszę jak się ma on do wersji 80/2.8? Masz jakies porównanie?

  Poza tym zaskoczony jestem też dobrą jakością skanów z negatywu. Wkrótce sam zamierzam wołać bo laby w uk kasują zdecydowanie za drogo. No i stanę przed wyborem skanera.

  Tak czy owak, podoba mi się bardzo z jaką pasją piszesz o naszym hobby.

  Pozdrawiam
  Marcin Bera

  OdpowiedzUsuń