szklanymokiem

szklanymokiem

środa, 26 marca 2014

The Return of Type 55 Film - czy legenda powróci?

Entuzjastom Polaroida filmu typu 55 (Type 55) przypominać zapewne nie trzeba. Type 55 był unikalnym materiałem 4x5'' Polaroida (ISO 50), który umożliwiał otrzymanie czarno-białej odbitki instant przy jednoczesnym zachowaniu czarno-białego negatywu. Negatyw można było następnie dowolnie powiększać w ciemni przy użyciu powiększalnika. Ostatnia partia tego filmu zeszła z taśm produkcyjnych w 2008 roku (z data ważności do roku 2010). Historia Type 55 zakończyła się wraz zamknięciem hali produkcyjnych Polaroida. Do dziś jednak na Ebayu pojawiają się pojedyncze opakowania Type 55. Z uwagi na rzadkość tego produktu, ceny za pojedyncze opakowanie sięgają obecnie nawet kilkuset dolarów.
 
Oryginalny Polaroid Type 55
Okazuje się, że Type 55 być może już niedługo wróci w całkowicie nowej odsłonie. Cztery lata temu, Bob Crowley i Sam Hiser wraz z grupą fotoentuzjastów z Ashland, Massachusetts rozpoczęli starania nad rekonstrukcją Type 55. Nowy Type 55 nazywa się New55. Wysiłki związane ze stworzeniem technologii potrzebnej do odtworzenia Type 55 można było śledzić w blogu. Czy pomysł wypali zależy od zainicjowanej niedawno akcji New55 project.
 
Środki na zrealizowanie projektu zbierane są za pośrednictwem popularnego serwisu kickstarter.com. Więcej o projekcie można dowiedzieć się bezpośrenio na stronie kampani kickstarter. Na zrealizowanie projektu potrzebne jest około $400,000.Wspomóc akcję może każdy. W zależności od wysokości dotacji, autorzy projektu przewidzieli różne gadżety, w tym próbki nowego Type 55.
 Poniżej kilka zdjęć wykonanych na prototypowej emulsji New55 przez Boba Crowley'a:
 
New 55, Bob Crowley
 
New 55, Bob Crowley
 
New 55, Bob Crowley
 
New 55, Bob Crowley
Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za powodzenie akcji!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz