szklanymokiem

szklanymokiem

sobota, 29 maja 2010

SHORPY.COM ... a ile pikseli ma Twój aparat?

Dziś bardzo krótko, bo i sprawa do przemyślenia indywidualnie. Serwis WWW.SHORPY.COM to galeria fotograficzna w której można znaleźć tysiące zdjęć wykonanych mniej więcej od połowy XIX w. do połowy wieku XX na terenie Stanów Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się od wykonanego w 1920 roku,  zdjęcia pewnego chłopca. Pierwsze zdjęcie w serwisie i początek długiej drogi:


Dziś użytkownicy zamieszczają zdigitalizowane wersje fotografii wykonanych na płytach szklanych albo na kliszach. Niby nic nadzwyczajnego ... ot fotografia różnorodna. 
Ale ... przeglądanie shorpy.com wciąga. Zdjęcia są często zwykłe, pokazujące codzienne życie, czasami przeplatane fotografią portretową, reklamową ... ba ... nawet techniczną. W czym zatem tkwi siła tego zbioru? Przede wszystkim właśnie w różnorodności ...
Każdy kto jednak ma do czynienia z fotografią w jakiejkolwiek formie szybko również zauważy, że większość fotografii miażdży pod względem jakości technicznej. Oglądając nawet zdjęcia z początku XX w., niejednemu właścicielowi najnowszej, pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej serce zacznie szybciej bić.  Jak to możliwe, przecież niektóre z tych zdjęć mają po 140 lat!! Tak ... to właśnie na początku swego istnienia, fotografia mogła najwięcej:)Trudno uwierzyć, ale jeszcze wiele czasu minie ,zanim znowu zaczniemy oglądać obrazki o podobnej jakości, wyprodukowane przez współczesny sprzęt cyfrowy. 

Poniżej kilka moich ulubionych ujęć (zachęcam do obejrzenia w pełnej rozdzielczości):


4 komentarze:

 1. Klasyka ... Shorpy'ego sprawdzam częściej niż maila ... uwielbiam ten serwis. Zdjęcia co parę dni powodują, że spadam z fotela szukając szczęki.

  OdpowiedzUsuń
 2. I tak.. przejrzawszy ileś -set takich fot.. zastanawiasz się WTF!!! Dlaczego k.. Adobe-owi udało się wbić do pustych łbów, że winieta+sepia+cyfrowe "rysy" i postarzanie to recepta na zaje...stą i stylową fotografię :>

  OdpowiedzUsuń
 3. do autora bloga mam sugestię: podpisuj zdjęcia, które publikujesz z zewnątrz. Tak dla poczucia kompletności, bo sprawa ew. praw autorskich to inna broszka. Wiem jednak, że dla wielu byłoby ważne, aby poznać nazwisko Hinego, prawda? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacja,1000*lepsze od flicra co powiecie o tym http://www.shorpy.com/node/6654?size=_original zdjęciu?Szok,po prostu szok...

  OdpowiedzUsuń