szklanymokiem

szklanymokiem

wtorek, 28 września 2010

15-17 października - Warsztaty Talbotypii w Wolimierzu

W dniach 15-17 października 2010 w Wolimierzu odbędą się kolejne, bardzo ciekawe warsztaty fotograficzne dotyczące technik szlachetnych. To już kolejna tego typu impreza w tej małej, uroczej miejscowości. Poprzednio warsztatowicze mięli okazję zapoznać się z podstawami techniki kolodionowej czy tzw. suchą płytą. Tym razem warsztaty mają na celu praktyczne przedstawienie techniki zwanej papierem solnym. Metoda inaczej nazywana Kalotypią lub Talbotypią jest pierwszym znanym procesem negatywowo-pozytywowym, opatentowanym w 1841 roku przez Anglika Williama Henry'go Foxa Talbota. Sam Talbot opisywał to jako utrwalanie cieni. 

Papier solny charakteryzuje się  malarskością otrzymywanych odbitek. Poprzez swój sposób stykowego przenoszenia obrazu z negatywów wielkoformatowych lub cyfrowych na papiery używane w grafice warsztatowej   bliski jest samej grafice.

Warsztaty poprowadzi jeleniogórski fotograf oraz propagator technik dawnych Tomasz  Mielech


Miejsce warsztatów :
Agroturystyka
„Czerwony Dom”
Wolimierz 133
59- 820 Leśna

Informacje oraz rezerwacje:
Sławek Skulimowski
Tel:+48 505 707 784
            75 615 17 02
czerwonydom@wp.pl

 POLECAM UWADZE!

sobota, 25 września 2010

Sesje (III)

W ramach przerwy od zdjęć starych aparatów fotograficznych, poniżej cyfrowy obrazek z Cieszyna:


Projekty: Agnieszka Murawska. Wizaż: Aleksandra Rucka, Modelka: Joanna

Canon EOS 5D MKII, Canon 70-200/2,8L IS USM  F2.8, ISO 2000, Lampy błyskowe wyzwalane bezprzewodowo

piątek, 10 września 2010

Ultra Large Format - Ernemann 10x12'' w warsztacie

Na początku tego roku wpadła w moje ręce kolejna ciekawa kamera wielkoformatowa - imponujących rozmiarów niemiecki Ernemann Globus 24x30cm (ok 10x12''). 


 

Na pierwszy rzut oka kamera nie była w najlepszym stanie (brak kaset, brak czołówki do mocowania obiektywów, rozeschnięty przedni standard), ale wszystko wskazuje na to, że już niedługo po raz kolejny aparat wróci do pracy. Docelowo aparat ma być używany do ambrotypii (kolodion) oraz mieć możliwość naświetlania błon ciętych. W tej chwili trwają prace nad renowacją przedniego panelu. 


 


W międzyczasie udało mi się znaleźć kilka interesujących, klasycznych obiektywów ultrawielkoformatowych. Finalnie kamera będzie wyposażona w następujące szkła: 
  • Voigtlander Universal Heliar 360/4.5
  • Emil Busch Anastigmat "Omnar" 550/7.7
  • Carl Zeiss Protar 410/480

Sally Mann w Londynie ...

Prace Sally Man znają chyba wszyscy, którzy są mniej lub bardziej zorientowani w historii współczesnej fotografii. Pełne emocji, proste ale zarazem głębokie w przekazie portrety rodzinne z pięknymi krajobrazami w tle, zapadają w pamięci. W londyńskiej 'The Photographers' Gallery' trwa właśnie wystawa tej wybitnej i często budzącej kontrowersje artystki. Większość prac Mann jest poświęconych jej trójce dzieci, które autorka fotografowała od wczesnego dzieciństwa aż do wieku dorastania. Jej prace są o tyle ciekawe, że autorka używa głównie wielkoformatowych drewnianych kamer z przełomu XIX i XXw. i bez większych problemów zamienia pozorne ograniczenia związane z wiekiem tego sprzętu w atuty, które nadają jej pracom niepowtarzalnego uroku.

Do tej pory oglądałem jej prace tylko w albumach albo w Internecie.  Na wystawę trafiłem zupełnie przypadkiem, kiedy jadąc londyńskim metrem przeczytałem mały, obdarty plakat  informujący o tym ciekawym wydarzeniu. Prawdziwe, wielkoformatowe, czarno-białe fotogramy wprawiają widza w prawdziwe osłupienie.

Szczerze polecam, wystawa trwa do 19 września. Wstęp jest bezpłatny.


 

The Photographers' Gallery  znajduje się w sąsiedztwie stacji metra Oxford Circus.

 Źródło: www.londonerseye.com



Krótki wywiad z Sally Mann.