szklanymokiem

szklanymokiem

niedziela, 30 maja 2010

Być jak James Dean ...


James Byron Dean (ur. 8 lutego 1931, zm. 30 września 1955) z dwuokim Rolleiflexem. Aktor znany był z zamiłowania do fotografii, więc w ręku nie trzyma po prostu gadżetu, ale aparat, którego faktycznie używał. Czy ktoś może wie, który to model Rollka?

sobota, 29 maja 2010

SHORPY.COM ... a ile pikseli ma Twój aparat?

Dziś bardzo krótko, bo i sprawa do przemyślenia indywidualnie. Serwis WWW.SHORPY.COM to galeria fotograficzna w której można znaleźć tysiące zdjęć wykonanych mniej więcej od połowy XIX w. do połowy wieku XX na terenie Stanów Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się od wykonanego w 1920 roku,  zdjęcia pewnego chłopca. Pierwsze zdjęcie w serwisie i początek długiej drogi:


Dziś użytkownicy zamieszczają zdigitalizowane wersje fotografii wykonanych na płytach szklanych albo na kliszach. Niby nic nadzwyczajnego ... ot fotografia różnorodna. 
Ale ... przeglądanie shorpy.com wciąga. Zdjęcia są często zwykłe, pokazujące codzienne życie, czasami przeplatane fotografią portretową, reklamową ... ba ... nawet techniczną. W czym zatem tkwi siła tego zbioru? Przede wszystkim właśnie w różnorodności ...
Każdy kto jednak ma do czynienia z fotografią w jakiejkolwiek formie szybko również zauważy, że większość fotografii miażdży pod względem jakości technicznej. Oglądając nawet zdjęcia z początku XX w., niejednemu właścicielowi najnowszej, pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej serce zacznie szybciej bić.  Jak to możliwe, przecież niektóre z tych zdjęć mają po 140 lat!! Tak ... to właśnie na początku swego istnienia, fotografia mogła najwięcej:)Trudno uwierzyć, ale jeszcze wiele czasu minie ,zanim znowu zaczniemy oglądać obrazki o podobnej jakości, wyprodukowane przez współczesny sprzęt cyfrowy. 

Poniżej kilka moich ulubionych ujęć (zachęcam do obejrzenia w pełnej rozdzielczości):


sobota, 1 maja 2010

Wet Plate Day 2010


Dziś 1 maja. Zrezygnowałem z pochodu:) na rzecz wzięcia udziału w Światowym Dniu Mokrej Płyty.


Impreza odbyła się po raz drugi. Zabawa polega na wykonywaniu fotografii z wykorzystaniem jednej z najstarszych technik fotograficznych - kolodionu. Wykonałem kilka zdjęć, a jedno z nich prezentuję poniżej:

Format: 18x24cm, Skład kolodionu: 0.0076mola CdBr2, 0.019mola CdI2, 250mL 4% collodium, 190mL etanolu, 65mL eteru. Wywoływane w Fe(NH4)2(SO4)2, utrwalanie Foma U1.

Do wykonania fotografii użyłem kamery wielkoformatowej 18x24cm:

Użyta kamera wielkoformatowa 18x24cm. Obiektyw Schneider Symmar 210/5.6

Aby wykonać zdjęcie w technice kolodionowej należy wykonać kilka czynności:
  • przygotować roztwór jodków kadmu, cynku i amonu (w odpowiednich proporcjach) w kolodium (dieterowy roztwór nitrocelulozy);
  • pokryć szklaną płytę przygotowanym roztworem;
  • uczulić płytę w ok 10% roztworze azotanu srebra;
  • naświetlić płytę;
  • wywoływanie przeprowadza się najczęściej w roztworze azotanu (V) lub siarczanu (VI) żelaza (II);
  • powstały obraz utrwalamy w rozcieńczonym roztworze cyjanku potasu bądź tiosiarczanu sodu.
Dziś zdecydowałem się na następujący skład kolodium: 0.0076mola CdBr2, 0.019mola CdI2, 250mL 4% collodium, 190mL etanolu, 65mL eteru. Niestety, jodek i bromek kadmu są solami bardzo trudno dostępnymi a ich synteza jest kłopotliwa i pracochłonna. Na szczęście udało mi się znaleźć odpowiedni przepis.
Z uwagi na niską czułość klodionu, czasy naświetlania płyty są bardzo długie. Oczywiście da się tą techniką wykonywać portrety, ale tym razem zdecydowałem się na martwą naturę. Aby oddać klimat dawnych czasów zainscenizowałem plan zdjęciowy wykorzystując stare fotografie, obiektywy i aparaty fotograficzne:

Zainscenizowany plan zdjęciowy


Płukanie płyt szklanych w teflonowej kuwecie

Suszenie płyt

W procesie kolodionowym otrzymujemy obraz negatywowy, który na ciemnym tle zamienia się w pozytyw:)

Zachęcam też do odwiedzenia Galerii Wet Plate Day 2010. Pośród zamieszczonych tam fotografii, można znaleźć również i moją, opisywaną powyżej:)

Poniżej film wyjaśniający szczegóły przeprowadzenia całego procesu kolodionowego: