szklanymokiem

szklanymokiem

niedziela, 11 kwietnia 2010

Omfman 612m - camera obscura z klasą

Fotografią otworkową zajmuję się już kilka lat. Początkowo wykonywałem aparaty otworkowe sam, aż w 2005 roku usłyszałem o camerze obscurze "Omfman". Akurat poszukiwałem czegoś "lepszego" od puszek, które potrafiłem wykonać samodzielnie. Kamerkę Omfman 612m po raz pierwszy ujrzałem na aukcji jednego z popularnych serwisów internetowych. Na pierwszy rzut oka sprawiała niesamowicie solidne wrażenie. Zrezygnowałem wtedy z pomysłu zakupu kamery ZeroImage i zamówiłem kamerę u Michała Gozdka. Po kilku miesiącach "chorowania" na Omfmana otrzymałem w końcu paczkę z moim egzemplarzem. Po odpakowaniu moim oczom ukazał się kawał solidnej, stolarskiej roboty. Od razu widać było, że wykonawca tego cacka zna się na rzeczy i wynik jego pracy jest poparty dużym doświadczeniem zarówno rzemieślniczym, jak i fotograficznym.

Kto to robi?

Omfmana 612m zbudował wspomniany już Michał "Omfman" Gozdek. Z Michałem można się też bezpośrednio kontaktować w sprawie zamawiania i budowy konkretnej kamery.
 
Michał "Omfman" Gozdek - ur. 1976 r. w Chełmie. 
W 2001 r. ukończył wydział Pedagogiki UMCS w Lublinie, kierunek AiMK. Od 2004 r. należy do Foto-Klubu Ziemi Chełmskiej. Zajmuje się głównie fotografią czarno-białą, otworkową i filmem 8 mm. Od kilku lat konstruuje i buduje wszelkiego rodzaju narzędzia i urządzenia związane z fotografią, między innymi aparaty i kamery otworkowe z drewna.
Fotografią zajmuje się amatorsko od kilkunastu lat.
W 1998 r. przedstawił serię zdjęć z starej chełmskiej parowozowni. Po kilkuletniej przerwie ( 2005, 2007 r. ) wziął udział w dwóch zbiorowych wystawach Foto-Klubu Ziemi Chełmskiej.
Oprócz fotografii pasjonują go również filmy animowane i dokumentalne. Wraz z przyjaciółmi ze studiów, stworzył animowaną historię z plasteliny na podstawie opowiadania Rolanda Topora pt. „Zęby Wampira”.

Jego motto: "nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne".
Tel. +48.506273303
Email
: omf@interia.pl
Inne otworkowe realizacje Michała Gozdka
Egzemplarz "Omfmana", który jest w moim posiadaniu, to tylko jeden z nielicznych modeli aparatów, które wymyślił i skonstruował Michał. Aparat otworkowy stereo czy reporterski aparat otworkowy? ... nie ma sprawy!!

OMFMAN 66G - Otworkowy aparat reporterski 6x6cm
OMFMAN 66S - Aparat otworkowy stereo


Charakterystyka aparatu Omfman 612m 
Omfman 612m jest aparatem średnioformatowym na klasyczne, popularne klisze formatu 120. (f172, fl43mm, 0.25mm) Aparat wyposażony jest w migawkę (czas B), gniazdo wężyka spustowego, prosty układ celowniczy, układ przewijania filmu z podglądem numerów klatek oraz gniazdo statywowe. Absolutne minimum, ale jak na kamerę otworkową to i tak bardzo dużo i właściwie nic więcej do szczęścia nie potrzeba.
Aparat jest wykonany z wysokogatunkowego, egzotycznego drewna (Merbau). Dopasowanie poszczególnych części jest bardzo dobre. Całości dopełnia ciekawa stylistyka. Wszelkie pokrętła, zasuwki, zamki, wkładki pracują pewnie i niezawodnie.
Widok aparatu z przodu


Widok aparatu z tyłu

Układ celowniczy aparatu

Wewnątrz aparat jest bardzo dobrze wykończony


Migawka Omfmana 612mOmfman 612m daje możliwość robienia zdjęć w formacie 6x6, 6x9 lub 6x12cm.


Jakość zdjęć
Praca Omfmanem 612m to czysta przyjemność. Wszystko działa bardzo sprawnie. Za precyzją stolarskiego wykonania podąża ponadprzeciętna jak na Camerę Obscurę jakość uzyskiwanego na materiale światłoczułym obrazu. Kamerka została bardzo dobrze "przeliczona" - wielkość otworka jest idealnie dobrana w stosunku do ogniskowej. Dzięki temu obraz charakteryzuje się dobrym kontrastem, wysoką rozdzielczością i ostrością oraz właściwie brakiem winietowania nawet przy używaniu najszerszego formatu.
Poniżej kilka zdjęć, które zrobiłem aparatem Omfman 612m (więcej na www.bartoszkoszowski.com):3 komentarze:

 1. heh, teraz przynajmniej wiem, jak to wygląda od środka :)
  lolo

  OdpowiedzUsuń
 2. powalający aparat i zdjecia

  OdpowiedzUsuń
 3. To gadżet lepszy od IPada;)

  OdpowiedzUsuń