szklanymokiem

szklanymokiem

czwartek, 15 kwietnia 2010

Ernemann Klapp-Kamera - JUST ARRIVED :)

Dotarła do mnie przesyłka z nowym nabytkiem. Tym razem udało mi się kupić wyjątkowo rzadki i piękny aparat z jednej z najlepszych przedwojennych fabryk sprzętu fotograficznego - Ernemann A.G. Dresden - Ernemanna Klapp-Kamera 9x12cm.
 Ernemann Klapp-Kamera 9x12cm z ob. Ernon 150/3.5 (widok z przodu)

 Ernemann Klapp-Kamera 9x12cm z ob. Ernon 150/3.5 (widok z góry)
Jest to już kolejny aparat z tej wytwórni w moich fotograficznych zbiorach. Na pierwszy rzut oka widać, że aparat ma niecodzienną budowę. Przednia czołówka jest dość specyficznie składana. Kolejne rzeczy na które zwróci uwagę każdy fotograf, to bardzo jasny obiektyw: Ernemann Ernon 150/3.5!!! oraz migawka, której najkrótszy czas wynosi aż 1/1000sek. Ten ostatni fakt jest najbardziej niesamowity, zważywszy, że aparat pochodzi z około 1920 roku. Inne, zaawansowane wielkoformatowe konstrukcje z tego okresu posiadały migawki o czasach najwyżej 1/250sek. (rzadko 1/400sek.). 

 Opis aparatu z katalogu McKeown's Cameras (12th Edition)

Całość jest wyjątkowo zwarta i solidnie zbudowana. Mimo, że aparat waży około 2kg, to spokojnie mieści się w małej torbie fotograficznej.
 Ernemann Klapp-Kamera 9x12cm a obok Contessa Nettel Nettix 6x4.5cm (porównanie wielkości)

Aparat jak na swój wiek jest w doskonałym stanie. Okleina zachowała się znakomicie. Mechanizmy obiektywu pracują płynnie. Po wyczyszczeniu, zakonserwowaniu i restauracji migawki ta Klapp-Kamera ma szansę zrobienia jeszcze niejednego zdjęcia. Opcja kusząca ... zwłaszcza z uwagi na ponoć nieprzeciętny obiektyw ... zobaczymy :)
Trochę historii:

Firma Ernemann została założona w roku 1889 przez Heinricha Ernemanna. W roku 1898 nazwa została zmieniona na Ernemann A.G. Już w kolejnym roku, Ernemann A.G. został kupiony przez Herbst&Fril Co. of Gorlitz. Ernemann funkcjonował aż do roku 1926, gdy w połączeniu z firmami Goerz, Contessa Nettel oraz Ica został utworzony Zeiss-Ikon. Mimo, że firma formalnie przestała istnieć, w kolejnych latach niektóre aparaty Zeiss-Ikon były sprzedawane z logiem Ernemann. Jeśli ktoś szuka dobrego źródła informacji o aparatach Ernemanna, to polecam rewelacyjną książkę Petera Gollnera:
"Ernemann Cameras, Die Geschichte des Dresdener Photo-Kino-Werks"
Writing Books, Huckelhoven, Niemcy, 1995, ISBN 3-930359-29-4.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz