szklanymokiem

szklanymokiem

środa, 14 kwietnia 2010

Jak powstało to zdjęcie ... odcinek 4

Właśnie wróciłem ze studia, gdzie spotkałem się z moim przyjacielem Marcinem. Mieliśmy do omówienia kilka rzeczy, a przy okazji postanowiliśmy zrobić kilka zdjęć. Jedno z nich zamieszczam poniżej:

Shen-Hao 4x5'', Schneider Kreuznach Symmar 210/5.6@13.0, Fuji Instant FP-100C45, ISO 100, 20st, 120sec.

Jak to dziś już w studio - większość zdjęć została zrobiona aparatem cyfrowym, ale postanowiłem znowu zboczyć troszkę w kierunku fotografii klasycznej. Rozłożyliśmy kamerę wielkoformatową 4x5'', a jako materiału rejestrującego użyliśmy kolorowego ładunku natychmiastowego: Fuji Instant FP-100C45. 


 Obraz na matówce, wersja oczywiście odwrócona

Tylni standard kamery został pochylony kilka stopni do przodu, co pozwoliło na uzyskanie charakterystycznego rozkładu płaszczyzny ostrości. Głębia ostrości przy zastosowaniu ogniskowej 210mm dla formatu 4x5'' jest stosunkowo niewielka, a dodatkowy pokłon jeszcze bardziej ją ograniczył. Istniało ryzyko, że podczas wkładania kasety polaroid pod matówkę, Marcin delikatnie się poruszy i ostrość zostanie ustawiona nie tam gdzie być powinna. Sprawę załatwiło ustawienie dużej siły błysku lamp studyjnych, co jednocześnie wiązało się z koniecznością przymknięcia przysłony obiektywu do wartości 13. Mimo, że i przy tej wartości przysłony głębia ostrości nadal nie jest duża, to okazała się ona wystarczająca do wykonania poprawnego technicznie zdjęcia.

PSTRYK ... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz