szklanymokiem

szklanymokiem

sobota, 7 sierpnia 2010

Ile jesteś w stanie zapłacić za aparat?

Fotografia to niewątpliwie kosztowne hobby. Czasem zastanawiamy się jak bardzo zakup nowego sprzętu może uderzyć nas po kieszeni? Okazuje się, że taki wydatek może być naprawdę znaczący. Paradoksalnie najwięcej nie wydamy jednak na najnowszą 60MPix cyfrową przystawkę do Hasselblada (ta kosztuje "jedynie" ok 40.000$), a na sprzęt z początków historii fotografii. 


Świat kolekcjonerów zabytkowych aparatów fotograficznych odnotował kolejny rekord. W czasie 17-tej aukcji WestLicht Photographica anonimowy oferent zaproponował bagatela 732.000 Euro za kamerę do dagerotypu (Daguerréotype Giroux) z 1839 roku. 


Wyjątkowość tego aparatu polega przede wszystkim na tym, że mimo 171 lat na karku zachował się on w niewiarygodnie dobrym stanie. W komplecie jest nawet oryginalna instrukcja obsługi!! To prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz tego aparatu. Twórcą  kamery był Alphones Giroux – szwagier ojca fotografii Louisa Mande Daguerre’. Warto wspomnieć, że ostatni rekord cenowy należał do bardzo podobnego aparatu, który również przez kilka dziesięcioleci leżakował na jednym z monachijskich strychów:
Aparat został sprzedany w roku 2007 przez ten sam dom aukcyjny, jednakże uzyskana cena była niższa o około 200.000 Euro. To tylko potwierdza obserwacje, że rynek fotograficznego sprzętu kolekcjonerskiego ma się świetnie, a kwoty uzyskiwane za kolejne rzadkie egzemplarze aparatów będą coraz wyższe. 

Cóż, chyba pora odwiedzić jakiś zakurzony strych:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz